Istituto delle Figlie di Maria Ausiliatrice (IFMA)

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki FMA

ZGROMADZENIE ZAKONNE NA PRAWIE PAPIESKIM

Kim jesteśmy?

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki, założone przez św. Jana Bosko i św. Marię Dominikę Mazzarello, powstało w odpowiedzi na potrzeby edukacyjne i duchowe ubogich dziewcząt. Misja Zgromadzenia, oparta na charyzmacie wychowawczym ks. Bosko i duchu Mornese, koncentruje się na integralnym rozwoju młodych osób, formacji do wiary oraz przygotowaniu do aktywnego życia obywatelskiego. Obecnie siostry działają w 98 krajach, wspierając dzieci i młodzież w trudnych sytuacjach życiowych, promując edukację, sprawiedliwość i pokój.

Założyciel, współzałożycielka i początki

Decyzja o założeniu żeńskiego zgromadzenia zakonnego dla wychowania dziewcząt dojrzała w Ks. Bosko i wyniknęła z kilku motywów:

  • po zachętach płynących od różnych osób;
  • po stwierdzeniu stanu opuszczenia i biedy, w jakim znajdowało się wiele dziewcząt;
  • po kontaktach z rozmaitymi żeńskimi instytucjami;
  • po zachęcie i potwierdzeniu przez papieża Piusa IX;
  • po powtarzających się „snach” i nadzwyczajnych wydarzeniach;
  • z głębokiego nabożeństwa do Maryi.

W czasie dojrzewania tego zamysłu w Mornese Maria Dominika Mazzarello, należąc do Stowarzyszenia Córek Maryi Niepokalanej, animowała grupę młodych kobiet, które poświęcały się dziewczętom ze wsi w celu nauczenia ich szycia, ale przede wszystkim, by ukierunkować je na bycie dobrymi chrześcijankami i uczciwymi obywatelkami.

Dwa zamiary spotkały się w tej samej idei – powstaje zgromadzenie zakonne posługujące dziewczętom, analogiczne do salezjanów. Maria Dominika Mazzarello zostaje jego pierwszą przełożoną i współzałożycielką.

5 sierpnia 1872 r. w Mornese pierwsza grupa 11 młodych kobiet złożyła pierwsze śluby zakonne, aby być w Kościele i społeczeństwie wychowawczyniami dziewcząt, szczególnie ubogich. Pozostały w macierzystym domu do 1879 roku. W tym krótkim czasie utrwala się tożsamość i duchowość zwana „duchem Mornese”.

Herb Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki
Herb Zgromadzenia 
Córek Maryi Wspomożycielki

Tożsamość

Siostry są rodziną zakonną zrodzoną z wielkiego serca św. Jana Bosko i z wiernej kreatywności św. Marii Dominiki Mazzarello. Założyciel wybrał nazwę Córki Maryi Wspomożycielki, ponieważ rozumiał zgromadzenie jako żywy pomnik wdzięczności dla Maryi. W Kościele FMA są kobietami konsekrowanymi, które żyjąc we wspólnocie i przebywając pośród ludzi, przede wszystkim pośród dzieci i młodych, wyrażają mistyczną i prorocką miłość do Jezusa. Z przekonaniem, że Maryja Wspomożycielka zainspirowała Zgromadzenie, siostry próbują dzisiejszemu światu dać świadectwo wiary, nadziei, miłości i komunii z Chrystusem, aby być tak jak Ona, „wspomożycielkami”, szczególnie dla dziewcząt i chłopców. W prostocie i radości przeżywają misję wychowawczą i podtrzymują zapał misyjny zarówno za granicą jak i w kraju. To pomaga otwierać codzienność na szerokie, apostolskie horyzonty.

Charyzmat wychowawczy

Siostry, kierując się charyzmatem Ks. Bosko ze specyficznymi rysami „ducha Mornese”, w swoim działaniu mają za cel integralny rozwój osoby, formację do wiary przez systematyczną katechezę, wychowanie do aktywnej postawy obywatelskiej, do wdzięczności i solidarności. Mówimy o projekcie, który harmonizuje działanie wychowawcze i ewangelizacyjne przez praktykowanie systemu prewencyjnego Ks. Bosko i Marii Mazzarello, dostosowywanego wiernie i uważnie do zmieniających się czasów i kontekstów.

Specyficzny wymiar, na którym bazuje wychowawcza tradycja Zgromadzenia, to charyzmatyczne doświadczenie Marii Dominiki Mazzarello. Przez swoje radosne przylgnięcie do Bożych planów miała zamiar doprowadzić każdą dziewczynę do życiowego spotkania z Jezusem. Przesłanie wychowawcze Współzałożycielki jest budowane na trosce o osobę, na doprowadzeniu jej do odkrycia własnego powołania, aby mogła dać odpowiedzialny wkład w rodzinę, społeczeństwo i Kościół.

Priorytetem jest wychowanie dziewcząt, które przejawia się na różne sposoby, w zależności od kontekstu. Czyni się to w ramach:

  • formacji kulturowej i ewangelizacyjnej;
  • wprowadzenia w świat pracy;
  • promocji kobiety;
  • wsparcia młodych dziewcząt, które na peryferiach wielkich miast łatwo stają się ofiarami prostytucji, handlu ludźmi, ukierunkowując je na walkę o własną godność i na wypracowanie kultury na bazie chrześcijańskiego humanizmu.

Aktualna sytuacja

Dzisiaj siostry są obecne w 98 krajach na pięciu kontynentach. Posłannictwo FMA uprzywilejowuje integralną edukację szczególnie dziewcząt i chłopców, którzy znajdują się w sytuacjach biedy i ryzyka nie tylko w krajach chrześcijańskich. W różnych kontekstach społeczno-kulturowych siostry starają się być obecnością ewangelizacyjną, która tworzy kulturę broniącą praw najbiedniejszych, sprawiedliwości i pokoju.

(źródło: cmw.waw.pl)