
1872
Salezjanki
1837
Rok urodzenia
1881
Rok śmierci
Najważniejsze daty
- 9 maja 1837 - urodziła się w Mornese we Włoszech
- 1855 - wstąpiła do Stowarzyszenia Córek Maryi Niepokalanej
- 1864 - spotkała po raz pierwszy Ks. Bosko
- 1872 - założyła, wraz ze Świętym z Turynu, Siostry Salezjanki
- 14 maja 1881 - umarła w Nizza Monferrato
- 1951 - Pius XII ogłosił ją świętą
Maria Dominika pochodziła się z domu cechującego się głęboką pobożnością, pracowitością, zmysłem praktycznym i rozsądkiem. Te cechy zbudowały jej osobowość.
Dla swoich rówieśników była przykładem pracowitości. Będąc najstarszą z rodzeństwa pomagała rodzicom w pracach domowych oraz przy uprawie winorośli. W wieku młodzieńczym była członkinią Stowarzyszenia Córek Niepokalanej, które skupiało dziewczęta pragnące upodobnić się do Matki Bożej.
W 1866 r. włączyła się w pomoc zarażonym na tyfus i wkrótce sama zachorowała. Choroba miała mocny oddźwięk duchowy: doświadczenie słabości fizycznej z jednej pomogło jej jeszcze bardziej zanurzyć się w Bogu, a z drugiej strony popchnęło ją do czegoś nowego: do zajęcia się ubogimi dziewczętami i zorganizowania dla nich pracowni krawieckiej, gdzie uczyły się konkretnego zawodu i przyjaźni z Bogiem.
Dnia 7 października 1864 r. Maria Dominika spotkała ks. Bosko, który zainteresował się jej apostolstwem wśród ubogich dziewcząt.
W 1872 r. ks. Bosko wybrał ją do zainicjowania Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Jako przełożona okazała się mistrzynią życia duchowego; posiadała charyzmat radości i pogody ducha oraz potrafiła przekazywać go siostrom i dziewczętom. Nowo powstałe Zgromadzenie bardzo szybko się rozwijało, a dzisiaj jest obecne na wszystkich kontynentach.
Święta Maria Dominika Mazzarello była kobietą o wielkiej wrażliwości, zdolną do nawiązywania głębokich i konstruktywnych relacji, zrównoważoną, stanowczą i zdecydowaną. Wyróżniała się zmysłem pedagogicznym i głębią życia duchowego. Jej wielką troską było wykształcenie młodych dziewcząt, zdobycie przez nie zawodu, a także solidne przygotowanie duchowe i moralne. Wychowanie według św. Marii Dominiki Mazzarello nastawione jest przede wszystkim na dostrzeżeniu dobra w drugim człowieku.
Jako przełożona pierwszych wspólnot Córek Maryi Wspomożycielki, była doskonałą wychowawczynią i mistrzynią życia duchowego. Miłość, którą promieniowała, pociągała wiele młodych dziewcząt i zachęcała do poświęcenia życia Jezusowi.
W chwili śmierci zostawiła swoim Córkom tradycję wychowawczą całkowicie przenikniętą wartościami ewangelicznymi: nieustanne odkrywanie Boga i gorąca miłość, odpowiedzialność w pracy, szczerość i pokora, surowość życia i radość z dawania siebie.
Papież Pius XII w dniu 24 czerwca 1951 r. włączył siostrę Marię Dominikę Mazzarello w poczet świętych.